ATLAS ROYAL TOURS

לראות מעבר ליעד

פורסם ע"י admin ב יולי - 18 - 2013 0 תגובה

פס, במרוקו

 

 העיר פס (מאויתת לעתים קרובות: פז)

 

​​העיר פס במרוקו היא אוצר של ימי הביניים. פס מתחלקת לשלושה רובעים: פס אל באלי ("החלק הישן של המדינה"), פס ג'דיד ("החלק החדש של המדינה") והעיר החדשה (או Ville Nouvelle). העיר העתיקה של פס, פאס אל באלי,בה המרחב הגדול ביותר בעולם ללא מכוניות. אונסק"ו הכריז על אזור זה כאתר מורשת עולמית. מקום בו רוב המטיילים מבלים את זמנם בעיר פס. כשאתם הולכים בדרך של המדינה עליכם לזכור שאתם הולכים הליכה דרך 1,300 שנים של היסטוריה ומורשת ברחובות הצרים הללו, תפגשו בילדים משחקים, חמורים נושאים עץ, דגנים ומרכולות אחרות תוך קריאות "בלאק" (היזהר) של האדם המוביל את החמור ממש כמו שהיה לפני 1,300 שנה.

שער בו ג'לוד

פס נוסדה בשנת 859 לספירה,מקור השם אינו ידוע. יש חוקרים הגורסים ששמה מגיע מהשם הברברי הישן מהרי האטלס התיכון "Fazaz." גרסה אחרת מתחקה אחרי שם הקשור לסיפור על גרזן זהב שחילק את הנהר של פס לשני חצאים. פס ידועה גם בשם "אתונה של אפריקה ו- "מכה של המערב". היא הבירה הרוחנית דתית של מרוקו ויעד מרכזי עבור מוסלמים רבים מרחבי העולם. מלבד אלפי מאסטרים רוחניים שפס היא מקום מנוחתם האחרון, מולאי אידריס השני מייסד פס ויורש מולאי אידריס-המייסד של מרוקו הקבור במסגד מולאי אידריס. פס היא גם מקום מנוחתו הסופי של Tijani, שהביא את האסלאם לסנגל, מאוריטניה, חוף השנהב, סודן, וחלק גדול ממערב אפריקה שמדרום לסהרה. רבים מתושבי מערב אפריקה עולים לרגל לפס לבקר בקברו של Tijani.

פס היא עיר מימי הביניים, אתר מורשת, ועם חיים של מאות שנים.אתם תגלו כי גם עם הגלובליזציה,כמעט ולא השתנה דבר. פס הפכה לכור היתוך של שפות. רוב בעלי החנויות, מלצרים ועובדים אחרים מדברים ומבינים ערבית, צרפתית ואנגלית יותר ויותר, המרוקאים מאוד אוהבים לתרגל את האנגלית שלהם וישמחו לספר לכם שמרוקו היא המדינה הראשונה שהכירה בארצות הברית של אמריקה כמדינה עצמאית. ההמולה של מעברי המדינה הקטנים והמתפתלים והחללים הפנימיים השקטים, המהורהרים, הם שנותנים לפס את הקסם שבו העבר מתערבב עם ההווה בכמה דרכים בלתי צפויות,פס היא יעד שחובה לראות לכל מי שרוצה לנסוע אחורה בזמן דרך ההיסטוריה של מרוקו.

רחבת הארמון בפס

רחבת הארמון בפס

 

מה לא כדאי לפספס בפס ?

 

פשוט תנו לעצמכם ללכת לאיבוד! – העיר פס הישנה היא מבוך של רחובות מימי הביניים; קטנים ומתפתלים. אל דאגה הילדים ידאגו להגיד לכם אם הגעתם למבוי סתום. דרך קלה למצוא את הדרך החוצה ממבוך המדינה היא להבין שפס היא בצורת קערה. הליכה במורד גבעה ואתם נכנסים למבוך, מה שאומר שאתם צריכים ללכת במעלה גבעה כדי לצאת … אם כי אתם עלולים למצוא את עצמכם במקום בלתי צפוי. אם אתם יכולים להרשות לעצמכם "ללכת לאיבוד" בפס, יהיה לכם יום חוויתי אשר תזכרו אותו לכל החיים.

 סיור מודרך בפס היא דרך מצוינת ללמוד על ההיסטוריה של המדינה. זהו אחד מהפעילויות הרבות הכלולים בטיול מאורגן ואפשר ליהנות בסיור כזה מן העיר פס.

טלאאה קבירה – (Talaa Kebeera) , הוא הרחוב הגדול ביותר בפס. זה מתחיל מעט לאחר בוג'לוד  ((Boujeloud, השער הגדול,אחת הכניסות העיקריות לפס, וממשיך בדרך הארוכה של המדינה. חנויות רבות ושונות ("שוק"), ממוקמות ממש ליד עורק ראשי זה. למרות שלעתים קרובות צפוף עם המקומיים והתיירים יחד, נחמד מאוד לגלות כך את פס אל- באלי.

מוזיאון בטות – ממוקם בארמון מורי מהמאה ה -19 , במוזיאון חפצים רבים, פסלים מעץ, גבס, תכשיטים, שטיחים וכלי חרס. פתוח שבעה ימים בשבוע.

שוק החינה – יש שווקים רבים הפזורים בכל רחבי המדינה. אתם יכולים למצוא את שוק החינה המוצל תחת כמה עצי דולב גדולים. ניתן למצוא בו מוצרי קוסמטיקה מסורתיים ושמן ארגן מרוקאי.

הכיכר והמוזיאון – ( Nejjarine ),ממוקמים באמצע המדינה, הכיכר היפה הזאת עם ארכיטקטורה בסגנון אנדלוסי מהמאה ה – 18. המוזיאון ממוקם בפונדוק לשעבר שהושקעו בו  25 מיליון דירהם (כ -3 מיליון דולרים) כדי לשחזר. המוזיאון מציג כלי נגרות יחד עם אוסף של עץ ונגרות, עתיקים ומודרנים מאזורים שונים במרוקו. פתוח שבעה ימים בשבוע בשעות: 10:00-19:00.

אוניברסיטת אלקארווין –  Qarawiyyin (גם: Karaouine) – אוניברסיטה זו נוסדה על ידי פטימה אל-פיהרי, אישה שברחה ממולדתה תוניסיה למרוקו, ב856 לספירה. אונסק"ו הכיר  בה כאוניברסיטה העתיקה ביותר בעולם. יש בה כמה ספריות ומסמכים יקרי ערך מתקופת 780 לספירה והיא אטרקציה גדולה.

מדרסה אל קראווין – ממוקמת בסמוך למסגד הקראווין באמצע המדינה,המדרסה הוא בית ספר של למידה והוראה.

קברי המריניד – ( Merenid) – ממוקמים ממש מחוץ למדינה, קברי סולטנים מהמאה – 14 משושלת Meranid.

רובע הבורסקאים – לעיבוד עורות ;  "הריח הוא בחינם…אבל אם אתה רוצה לקנות מוצר עור, אתה צריך לשלם",כדי להגיע אל רובע הבורסקאים בימים חמים, אין צורך בהכוונה…פשוט מאוד לכו בעקבות הריח.אחת החוויות היא לעלות אל הטרסות ולצפות משם למטה על הבורסקאים הרכונים מעל אגני הצבע ומעבדים את העורות. יש כמה חנויות שמוכרות עור צבוע באיכות טובה מאוד וניתן לקנות כמה מוצרי עור מרוקאי עבודת יד.

רובע הבורסקאים בפאס

ATLAS ROYAL TOURS
רובע הבורסקאים בפאס

פסטיבל למוסיקה קדושה – שנערך בכל חודש יוני, פסטיבל המוזיקה הקדושה הוא אחד מפסטיבלי המוזיקה הגדולים ביותר במרוקו הכוללים מוסיקה מכל רחבי העולם ומתקיים מידי שנה בחודש יוני.

חמאם  – (אמבט מרוקאי מסורתי), אין כמו לקרצף את עצמכם בחמאם מקומי או מרחץ ציבורי, חוויה מקומית מפנקת. המקומיים ישמחו להראות לכם וליידע אתכם על שעות הפעילות שהם משתנים בהתאם למיקום. רוב הריאדים מציעים חוויה יוקרתית זו עם ספא ועיסוי לבודדים ולזוגות.

זכויות הכתיבה שמורות ל : marcell  s. bitton

 וידאו קליפ של העיר פאס

Comments

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב