ATLAS ROYAL TOURS

לראות מעבר ליעד

פורסם ע"י admin ב נובמבר - 13 - 2014 0 תגובה

העיר ההיסטורית מקנס רשומה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו החל משנת 1996. זו עיר שקועה בהיסטוריה וכל מי שמבקר בעיר יכולה להרגיש בנוכחותם של תושבי העבר. למרות שחלק מהמבנים שוקמו, מרגיש כאילו בנאי העיר עזבו רק אתמול.

ייסודה של מקנס מיוחס לשבט המקנסה הברברי שהעניק לה את שמה. בני השבט הגיעו ממזרח והקימו במקום יישוב כפרי לא מבוצר במאה ה-10. ייסודה של העיר מתוארך למאה ה-11, עת שושלת אלמורביד הקימה מעוז צבאי לא מבוצר במקנס ב-1063, אשר שימש כמקום לאיחסון מזון וכלי נשק.בתחילה נקראה העיר בשם "טגרארט", דהיינו "קסרקטין", וסביבו קמו שווקים שעסקו בסחר במוצרי מתכת, כלי נשק ומוצר עץ. העיר בוצרה לקראת סוף תקופת שושלת אלמורביד בתחילת המאה ה-12. שושלת אל-מוואחידון (, Almohades) השתלטה על מקנס, ושליטיה הרחיבו את העיר והקימו מערכת שהובילה אליה מים. שליטיה הבאים של העיר היו בני שושלת מריניון, שהשתלטו עליה ב-1244 . בתקופתם המשיכה העיר להתפתח ובלעה את הפרברים שקמו סביבה. בתקופה זו גדלה אוכלוסיית העיר כתוצאה מהגירה של מוסלמים ויהודים אשר נמלטו מפני הרקונקיסטה בספרד, ובתקופה זו נוסדה הקהילה היהודית בעיר. בעיר נבנו קסבה (מצודה), וב-1350 נוסדה בה המדרסה הראשונה והידועה מבין שלוש – "מדרסת בו ענאניה" ‎
תקופת הזוהר של מקנס החלה כאשר איסמעיל מלך מרוקו עשה אותה לבירת מרוקו ב-1672. בתקופה זו שנמשכה עד מותו ב-1727 הוקמו בעיר רוב מבניה המונומנטאליים,העיר הקיסרית ובה הארמון המלכותי נוסדו מדרום לרובע המדינה. רובע חדש זה נבנה בסגנון ספרדי-מורי, והוקמו בו אורוות, מאגרי מים, מזרקות ומבנים נוספים. איסמעיל הקיף את העיר בחומות באורך של 40 ק"מ וקבע בהן כעשרים שערים מפוארים. עם מותו של איסמעיל ירדה העיר מגדולתה, ומאוחר יותר הועברה הבירה אל מרקש. רעידת אדמה ב-1755 פגעה במקנס, ואוצרותיה, כולל עיטורי מבנים, נלקחו ממנה ונקבעו בערים אחרות.
אלמנטים של עיצוב ותכנון אסלאמים ואירופאים המשתלבים בצורה הרמונית נפלאה,שערי העיר מסיביים מאוד, השער הידוע בשם "באב אל מנסור" חלקים שלו נבזזו מהאתר הארכיאולוגי וולוביליס מה שבהחלט מקנה תחושה של ציפייה והתרגשות כאשר עומדים לפניהם ואשר גורם למבקרים להיות מופתעים מסגנונות האדריכלות שנשתמרו היטב. בנו של סולטן מולאי איסמעיל הרס את חלקי העיר במרד והחורבות הוסיפו מאוד להיסטוריה העשירה של העיר. חלק מהמבנים שוחזרו והמבקרים יכולים לצפות במסגד הגדול, בארמון המלכותי ובמאוזוליאום של מולאי איסמעיל.

המבוך הצר של רחובות מרוצפים הומי-אדם,חנויות אינסופיות ורוכלי רחוב,תורמים לאווירה המאוד אותנטית בעיר.מקנס היא אטרקציה ראויה לציון,מאוד פופולארית בקרב המקומיים וכמו-כן אצל הזרים המבקרים בה. העיר נגישה וקרובה לרבאט ופס והיא מונומנט היסטורי משמעותי לתושביה בעבר ולקהילות שעיצבו בה את עתידם.

( מונומנט = אתר ארכאולוגי או מבנה היסטורי בעל חשיבות לאומית)

אין להעתיק אלא רק לשתף תוך ציון המקור – הזכויות לכתיבה שייכים ל marcell s. bitton

Bab El Mansour

Bab El Mansour

Meknes Madrassa Bou Inania

Meknes Madrassa Bou Inania

Meknes Granersde Mulay Ismail

Meknes Granersde Mulay Ismail

Meknes Bab el Berdaine

Meknes Bab el Berdaine

Royal Palace Meknes

Royal Palace Meknes

וידאו קליפ מקנס

Comments

השאר תגובה

עליך מחובר על מנת להגיב